Meklēt jaunumus
  • Jaunumi
  • >
  • CGBnetwork lepojas un iesaka: SIA ARCHE!
04.07.2014

CGBnetwork lepojas un iesaka: SIA ARCHE!

Kā viens no SIA''ARCHE'' pamatdarbības virzieniem ir zemas enerģijas un pasīvu ēku būvprojektu izstrāde.  Uzņēmums pie pirmā, šāda tipa, ēku būvprojekta sāka strādāt  3. gadus atpakaļ. Uz šodienu daļa ēku jau ir uzbūvētas un sāktas ekspluatēt un mēs varam izdarīt secinājumus cik izdevīgas ir energoefektīvas būves. Bet no sevis varu pateikt, ka šāda tipa ēkas ir kas vairāk, kā tikai tās sastāvdaļu summa. Veiksmes atslēga rezultāta sasniegšanā zemas enerģijas ēku un pasīvu ēku projektos slēpjas kompleksā projekta attīstības pieejā. Bet katram no mums, kas nav būvniecības speciālists ir jāatceras tikai dažus pamatprincipi, kas atšķir parastu ēku no ēkas, kura tiek projektēta ievērojot pasīvas ēkas vai zemas enerģijas patēriņa ēkas principus, jo izvēloties šos principus pasūtītājs var gūt pārliecību, ka iecerētais izdosies un nebūs nepatīkami pārsteigumi ēkas ekspluatācijā. Tātad, šādas ēkas no citām(piemēram ēkām, kuras ir projektētas saskaņā ar Latvijas būvnormatībva prasībām) atšķiras ar to, ka:

norobežojošās konstrukcijas tiek projektētas maksimāli siltumnoturīgas, līdzīgi kā mēs ziemā izvēlamies sev siltas un kvalitatīvas drēbes, lai mēs justos konfortabli;

ēkas tiek projektētas blīvas, lai nebūtu nekontrolēta gaisa kustība iekštelpās, kā tas reizēm notiek, kad mēs ievērojam, ka mūsu mājā pat no elektrības rozetes pūš vējš;

ēkas tiek projektētas brīvas no termiskajiem tiltiem, kas novērš siltuma aizplūšanu pa lineārām plaknēm, piemēram, loga perimetriem. (Droši vien būsim ievērojuši kādā ēkā, kur ap logiem ir izveidojies pelējums, viens no iemesliem ir loga perimetra termiskais tilts);

Ēkā tiek uzstādīti logi ar trīsstiklu paketēm. Ņemot vērā, ka logs ir viena no sarežģītākajām norobežojošām konstrukcijām, tad projektā tiek nodefinētas vairākas prasības pret to, kādām ir jābūt logu konstrukcijām sākot ar prasībām pret rāmi un beidzot ar stiklu starplikām jeb speiseriem.

Ēkas plānojums un novietne tiek plānota balstoties uz debes pusēm, lai ziemā, pavasarī un rudenī būtu iespējams izmantot saules siltumu ēkas apkurināšanai, bet vasarā paredzot ēkas noēnošanu, lai nebūtu jāizmanto kondicionēšanas iekārtas.

Ēka tiek nodrošināta ar mehānisko ventilācijas sistēmu ar rekuperācijas funkciju, kura rūpējas par patstāvīga mikroklimata nodrošināšanu ēkas iemītniekiem.

Visas šīs priekšrocības ēkas īpašniekam, laikā, kad nemitīgi pieaug energoresursu cenas, dod iespēju paredzēt savus izdevumus par apkuri.

Piemēram šogad konkursā "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2014'' nominācijā ''Energoefektīvākā vienģimenes māja 2014'' SIA''ARCHE'' projektētā ēka ieguva 3. vietu. Minētā dzīvojamā māja ir viens no pirmajiem projektiem, kurā ir iespējams pārliecināties, kā augstāk minētie nosacījumi strādā dzīvē, jo projektējot ir ievēroti visi šie nosacījumi. Privātmāja nodota ekspluatācijā 2012. gada nogalē. Ēkas kopējā platība ir 347,7 m², apkurināmā platība - 264,5 m². Par ēkas apkures sistēmu ir izvēlēts siltumsūknis, kurš nodrošina arī karstā ūdens sagatavošanu. Ēkā ir uzstādīts viedais elektroskaitītājs, kurš dod iespēju īpašniekam sekot līdzi detalizētam enerģijas patēriņam pa elektroietaišu pozīcijām. Apkurei un karstā ūdens uzsildīšanai patērētā elektriskā jauda 2013 gada sezonā no janvāra līdz decembrim ieskaitot(pie iekštelpu temperatūras +21) bija 2550kWh x 0,1515(€/kwh)=386,32(€/gadā), tas ir ~32,15€/mēnesī vai 1,46€/m²gadā

Otrs SIA''ARCHE'' projektētais objekts kurš ieguva godalgoto 3. vietu nominācijā "Energoefektīvākā sabiedriskā ēkā 2014'' bija pirmskolas izglītības iestāde ''Auseklītis'' Rūķu ielā 3, Rubenē, Kocēnu pagastā, Kocēnu novadā. Ēka ekspluatācijā nodota 1980. gadā, un jau no uzcelšanas brīža tiek izmantota kā pirmskolas izglītības iestāde. Tā ir 2 stāvu ēka ar savietoto jumtu, bez pagrabstāva. Ēkas apkurināmā platība ir 792,7m2. Ārsienas veidotas no silikāta ķieģeļu mūra ar sienu biezumu 510 mm, jumta konstrukcija – dzelzsbetona paneļi. Būves pamati un cokols veidoti no dzelzsbetona/betona, cokols ir apmests ar apmetumu. Ēkas renovācija tika veikta 2013 gada vasarā un ar jauno apkures sezonas uzsākšanu bērni jau varēja mācīties daudz siltākās telpās ar labāku iekšējo mikroklimatu, jo ēkā izbūvēta mehāniskā pieplūdes un nosūces ventilācija ar siltuma rekuperāciju. Bet pats interesantākais ir tas, ka samaksa par apkuri salīdzinoši ar iepriekšējām apkures sezonām pasūtītājam nokritās ~3x. Salīdzinājumam gribu parādīt, ja 2013 gada janvārī pasūtītājs ēkas apkurei bija patērējis 43MWh, tad gadu vēlāk 2014 gada janvārī, kurš bija vienīgais salīdzinoši aukstais mēnesis gadā tikai 11MWh. Gada griezumā 2012/2013 gada sezonā bērnudārzā kopā tika patērēts 156MWh siltumenerģijas, tad pēc renovācijas 2013/2014 gada apkures sezonā tikai 56MWh.

Trešais objekts, kurš ieguva 1. vietu nominācijā ''Energoefektīvākā industriālā ēka 2014'' SIA''ARCHE'' izstrādāja ēkas energoauditu pirms renovācijas darbu uzsākšanas. SIA "Ciedra" industriālais objekts Burtnieku novada Valmiermuižas pagastā, Valmiermuižas ielā 1b, renovēts 2013. gadā. Ēkai ir saliekamā dzelzsbetona bloku pamati, sienu nesošais karkass veidots no dzelzsbetona kolonnām, sienas - no keramzītbetona paneļiem, jumta konstrukcija – no dzelzsbetona kopnēm un dzelzsbetona pārseguma paneļiem ar esošo siltumizolāciju un jumta segumu. Vienstāvīgās ēkas kopējā platība ir 958 m2. Renovācijas rezultātā ēkai tika veikti kompleksi renovācijas darbi paredzot visu norobežojošo konstrukciju siltināšanu, logu, durvju un vārtu nomaiņu. Par apkures sistēmu šai ēkai tika izvēlēts siltumsūknis un izbūvēta grīdas apkure. Pielietojot kompleksus energoefektivitāti paaugstinošus pasākumus ēkas apkures enerģijas patēriņš pēc renovācijas 2013/2014 gada apkures sezonā pie iekštelpu temeratūras +16 bija 16 517kWh, jeb 2114,18 Euro/gadā. Tas nozīmē, ka gada griezumā izlīdzinātais maksājums ražotnes 1m² apkurei ir 2,21Euro/m² gadā.